بیولایت چیست
بیولایت یک جایگزین عالی برای پخت و پز

بیولایت یک دستگاه پخت و پز برای روزهای طبیعت گردی

بیولایت کمپ استو یا BioLite CampStove، اسم دستگاهیست که اخیرا محبوبیت بسیاری پیدا کرده!

از این ابزار می‌توان با سوزاندن چوب برای پخت و پز استفاده کرد. جالبتر قابلیت تولید الکتریسیته در این دستگاه می‌باشد. این دستگاه دارای یک درگاه USB نیز می‌باشد که با آن میتوان موبایل یا وسایل برقی دیگر را شارژ کرد.

بیولایت چیست

این دستگاه علاوه بر قابلیت پخت و پزی که گفتیم دارد، و غیره، از یک باتری، یک پنکه برای انتشار یکنواخت حرارت استفاده می‌کند.

همچنین دارای یک مبدل می‌باشد، که به کمک آن می‌توان انرژی حاصل از حرارت شعله‌های آتش را به انرژی الکتریکی تبدیل کرد. برخلاف انتظاراتی که از وجود باتری داخل این دستگاه می‌رود، در ذخیره نیروی الکتریکی هیچ نقشی ندارد.

در واقع تنها برای تامین انرژی مورد نیاز پنکه تعبیه شده است. بنابراین تنها زمانی که حرارت و شعله روی دستگاه برقرار باشد، می‌توان از درگاه USB موجود انرژی الکتریکی دریافت کرد.

چقدر زمان برای شارژ تلفن همراه با بیولایت نیاز است؟

شارژ تلفن همراه : بیولایت

مدت زمان مورد نیاز برای شارژ یک تلفن همراه، توسط بیولایت بستگی به مدل تلفن دارد. اما معمولا زمان بسیار زیادی می‌برد که یک باتری تلفن از ۰ تا ۱۰۰ شارژ شود. مثلا برای شارژ ۵۰درصد باتری یک تلفن همراه هوشمند گلکسی سامسونگ، حداقل ۲ ساعت حرارت باید تداوم داشته باشد.

به این صورت گاهی مدت زمان مورد نیاز برای شارژ یک تلفن از زمان پخت و پز بیشتر می‌شود.

برای این کار، نیاز به مقدار بیشتری چوب برای تداوم شعله های آتش می‌باشد، بنابراین بیولایت برای شارژ کامل تلفن همراه پیشنهاد نمی‌شود، تنها برای مواقع ضروری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ابزار کوهنوردی بیولایت

معمولا برای روشن کردن بیولایت بسته به نوع چوبی که استفاده می‌شود، بین ۵ تا ۱۰ دقیقه زمان مورد نیاز می‌باشد.

 در صورتی که شارژ کامل تلفن همراه حداقل ۴ الی ۵ ساعت باید حرارت مستمر داشته باشد، در این صورت می توان برای سفر به کوهستان یک ابزار پخت و پز در اختیار داشت.

بیولایت یک گزینه خوب برای این قضیه می‌باشد. البته در صورتی که این ابزار را به عنوان شارژر در نظر گرفتید، بهتر است یک باتری دیگر یا پاوربانک همراهتان داشته باشید. چون پاسخگوی کامل نیاز شما ممکن است نباشد.