پناهگاه های زمستانی
چگونه در برف سرپناه بسازیم؟

پناهگاه های زمستانی برای بقا

چطور می توانیم پناهگاه های زمستانی بسازیم؟

وقتی در برف گیر کرده اید، یک پناهگاه ساده هم می تواند شما را نجات دهد.

در یک زمین بایر زمستانی اضطراری، بدون شک ایجاد یک سرپناه در اولویت هر کوهنوردی می باشد. زیرا مطمئنا بعد از چندساعتی با درد استخوان، هیپوترمی شما را از پا می اندازد. پس در صورت عدم حافظت در برابر عناصر، سرماخوردگی در طی چندساعت می تواند به کشنده ترین بیماری تبدیل شود. پس نیاز دارید که اول خود را از این شرایط نجات دهید. باید در چنین شرایطی به فکر یک پناهگاه زمستانی ساده و مقرون به صرفه با وسایلی که دارید بیفتید.

انواع پناهگاه های زمستانی در کوهنوردی زمستانه :

پناهگاه عایق بندی شده چوبی

پناهگاه های زمستانی

از آنجایی که شاخه های یک درخت همیشه سبز قبل از برخورد با زمین به برف گیر می کنند، اطراف تنه های ان ها می تواند مکان مناسبی برای پناهگاه های معمولی باشد. در جنگل های دارای برف عمیق می توان یک چاه درخت طبیعی پیدا کرد. شکاف یا قطعه زمینی با تراکم برف کمتر در زیر درختان همیشه سبز است. زمانی که برف روی شاخه های درختان جمع می شود، گودلی طبیعی ایجاد می کند. همین می تواند براحتی با پناهگاه سازگار شود.

کافیست زمین خالی را حفر کنید برف را فشار دهید تا یک دیواره کوچکی اطراف چاه ایجاد شود. از آنجایی که آتش برف را ذوب می کند، بهترین شرایط برای گرما اینست که چاه را با ماود عایق بپیچید. اگر چند سنگ پیدا کنید، می توانید با استفاده از آتش آن ها را گرم کرده و برای گرما در حصیر خود قرار دهید.

سنگر برفی

برای ساختن سنگر برفی باید از عناصر موجود در یک منظره نسبتا خلوت خارج شوید. اگر برف انقدر سخت هست که به صورت اسلب بریده شود. پس برای برش بلوک ها باید از اره استفاده کنید و یک ترانشه ایجاد کنید. حتی بلوک ها را به عنوان سقف برای پوشاندن آن قرار دهید. درصورتی که برف برای ساختن بلوک های ساختمانی مستحکم نباشد، یا اگر بدون ابزار بودید، می توانید یک سنگر حفر کنید و آن را با سقف صاف تیرها، شاخه های درختان و یک لایه عایق برف بپوشانید. درهرصورت ترانشه برف در مناطق مسطح به خوبی عمل می کند. درواقع می تواند برای یک پناهگاه سریع برف برای یکی دونفر ایده ایده ال باشد.

غار برفی 

برای تهویه هوا حتما باید سوراخ کوچکی در سقف غار ایجاد کنید. غار برفی ممکن است تنها گزینه برای پناه دادن در مناطقی با برف عمیق باشد. معمولا این مکان ها خطرناک ترین سرپناه برای راه اندازه می باشند. چون ساکنان می توانند از اکسیژن کم رنج ببرند، یا درصورت فروپاشی سقف حتی زنده به گور شوند، به خاطر همین انتخاب برف بسیار حیاتی است. یک ساحل یا برانداز برفی عمیق و جامد انتخاب کنید. درکنارش حفر کنید و در یک مکان کم تونل تشکیل دهید. سپس قفسه یا سکویی برای خوابیدن ایجاد کنید. باید بالاترین قسمت پناهگاه را برای آن در نظر بگیرید. برای تهویه هم سوراخ کوچکی به قطر حدودا ۶ اینچ درجایی از سقف ایجاد کنید.

ایگلو

پناهگاه های زمستانی

یکی از قوی ترین پناهگاه های برفی که می توانید بسازید، ایگلو می باشد. یک سرپناه مارپیچی شکل که از بلوک های تراشیده شده هنری ساخته شده است. اگر به درستی با کیفیت مناسب برف ساخته شود، درجه حرارت داخل می تواند از گرمای معمولی بدن به بالای صفر برسد. حتی اگر بیرون زیر صفر باشد، با یک بلوک مثلث شکل می توانید شروع کنید. سپس به بلوک های ذوزنقه ای بروید. همه با لبه های مخروطی باشند. آخرین بلوک سنگ اصلی در مرکز سقف است. ایگلوها اگر شامل چاه سرما، دریچه ها و سکوی خواب باشند، بهترین عملکرد را دارند.