گرم ماندن در کوهستان
چه راه هایی برای گرم ماندن در کوهستان هست؟

گرم ماندن در کوهستان : چه روش هایی بلدید و می دانید؟

حالا که فصل زمستان شده، حتما به سرتان زده که سری به کوهستان بزنید. پس باید برای سپری کردن زمان در سفرهای زمستانی، وسایل مناسب از قبیل پوشاک مناسب کوهنوردی را به همراه داشته باشید.

اما علاوه بر لباس و پوشاک کوهنوردی باید یکسری نکات هم برای گرم ماندن در کوهستان را رعایت کنید.

به بررسی این موارد می پردازیم؛ حتما به خاطر بسپارید.

۱.خوراکی هایی با خودتان بیاورید که موقع خوردن نیاز به توقف نداشته باشید.

در کوهنوردی های زمستانه بدن دوبرابر نیاز به کالری معمولی دارد. چون بدن در حال سوختن مقداری از این کالری هاست که بدن گرم بماند. خوراکی هایی را باید در این مرحله انتخاب کنیم که پروتئین داشته و انرژی زا باشند.

درضمن خوراکی هایی داشته باشید که ساده و قابل حمل راحتی باشند. چون درحال پیاده روی هستید، کار رو آسان تر می کنند.

۲.آب زیاد مصرف کنید.

از کمل بک یا قمقمه های عایق بندی شده و روکش دار برای آشامیدن آب استفاده کنید. این عایق بندی ها در صورت پایین بودن دمای هوا، مانع از یخ زدن آب می شوند. اگر هم قمقمه عایق بندی شده ندارید، بطری خود را لابلای چندجوراب پشمی یا کلاه بپیچید تا از یخ زدن آب جلوگیری شود.

۳.نوشیدنی گرمی همراه خود داشته باشید.

از جذابیت های سفر زمستانی داشتن یک فلاسک یا ماگ درپوش دار، که حاوی نوشیدنی داغ مورد علاقه تان باشد، می باشد. مثلا هات چالکت، آب سیب، چای و حتی سوپ های گرم گوشت و سبزیجات هم می توانند در گرم ماندن بدن در کوهستان خیلی کمک کنند.

۴.پیاده روی

در ماه های تابستانی توصیه ما اینست که درآفتابی ترین قسمت های روز نباید پیاده روی کنید. اما در زمستان برعکس است. باید زمان پیاده روی تان را طوری شروع کنید که خورشید در بالاترین ارتفاع و گرم ترین حالت ممکن است.

به محض غروب خورشید، هوا تاریک شده و دمای بدن هم شدت کاهش می یابد. برای مشاهده طلوع خورشید هم باید لباس زیاد به تن داشته باشید.

۵.مسیرهای سربالایی را انتخاب کنید تا گردش خون تان بیشتر شود.

مثل بالارفتن از پله ها مسیرهای سربالایی هم در کوهستان پمپاژ قلب را بیشتر می کنند. همین باعث می شود گردش خون در بدن افزایش یافته و با بالارفتن دمای بدن،وضعیت جسمانی بهتری داشته باشید.

۶.اطلاعاتی در رابطه با سرمازدگی داشته باشید.

سرمازدگی زمانیست که دمای بدن به حدی پایین بیاید که ماهیچه ها و عملکرد مغز دچار خلل شوند. سرمازدگی باعث اختلال در فکر کردن و نیز پایین آمدن توان بدنی برای خارج شدن از محیط می شود. قبل از اینکه کوهپیمایی را شروع کنید، باید نشانه هایی از سرمازدگی که مشخص است را بدانید.

گرم ماندن در کوهستان

۷.پوشش مناسب داشته باشید و از لحاظ جسمی آماده باشید.

برای پیاده روی های زمستانی گرم ماندن در کوهستان بسیار مهم است. اگر در انتخاب جنس لباس هایتان دقت نکنید، ممکن است شروع به تعریق کرده و درنتیجه بدن تان مرطوب و سرد خواهد شد. باید سه لایه لباس داشته باشید. یک لایه اصلی، یک لایه عایق و یک لایه پوششی. که هروفت خیلی گرم تان شد یکی از لایه ها را از تن دربیاورید.

۸.از پایین آمدن دمای سر جلوگیری کنید.

گرمای قابل توجهی از قسمت بالای سرتان ممکن است از دست برود. پس پوشیدن یک کلاه مناسب یکی از کلیدی ترین نکات در سفر زمستانی می باشد. دمای محیط را باید بررسی کنید و یک کلاه پشمی با ضخامت مناسب با خود داشته باشید. حتی اگر هم فکر می کنید نیاز به آن ندارید، حتما یک کلاه در کوله پشتی خود برای مواقع ضروری داشته باشید.

۹.ساق پوش ها و بوت های زمستانی را فراموش نکنید.

برای پیاده روی زمستانی که در پیش دارید، یک جفت بوت مناسب نیاز دارید. بوت های ضدآب، و عایق. برای اینکه این بوت ها نسبت به بوت های معمولی پا را بسیار گرم تر نگه می دارند.

همچنین می توانید از یک جفت گتر هم استفاده کنید. این گترها از ورود برف به بوت شما جلوگیری می کنند. جوراب اضافه هم همراه داشته باشید که جورابتان خیس شد، آن را عوض کنید.

۱۰.یخ شکن یا ترامپون ببرید.

کافیست قلاب کرامپون را به دور کفش خود ببندید. نکته مهمی که در مورد تجهیزات مطرح است، قرارگیری صاف پاها روی سطح زمین است. برای اینکه اتصال این قلاب ها به سطح برفی بیشتر شود. یکی از پاهایتان را همیشه روی زمین نگه دارید و زمانی که تازه با این تجهیزات کار می کنید قدم های کوچکتری بردارید.