نکات طبیعت گردی
درطبیعت‌گردی این نکات رو بخاطر بسپارید!

طبیعت گردی هم مثل کوهنوردی نیازمند یکسری نکات و دانستنی هاست!

پس بهتره قبل از شروع، نگاهی به مطلب زیر بیندازید و چند دقیقه‌ای رو برای اطمینان خاطر از سفر و خودتان، اختصاص دهید.

نکاتی قبل از شروع یک طبیعت گردی دوست داشتنی!

با پیشرفت صنعت گردشگری، که یکی از شاخه‌های محبوب آن طبیعت گردی می‌باشد، تبدیل به یک ورزش دوست داشتنی و دل انگیز شده است. تحقیقات نشان داده که طبیعت‌گردی جدای از جنبه تفریحش، فواید جسمی و روحی بسیاری را به همراه دارد. هم باعث کاهش استرس و هم جلوگیری از پوکی‌استخوان می‌شود.

تجربه‌ای که از طبیعت گردی به دست می‌آورید، نسبت به یک تجربه فقط رفتن روی تردمیل خیلی متفاوت‌تر است.

حالا برای طبیعتگردی از کجا باید شروع کرد؟ و چه نکاتی رو باید رعایت کرد؟

نکات طبیعت گردی

 1. از مسیرهای کوتاه‌تر شروع کنید و مسیر مناسب با توان بدنی تان بردارید.

مسیر طبیعت‌گردی رو سعی کنید کوتاه تر از مسیری که در یک روز معمولی پیاده روی می‌کنید، بردارید. زمان مورد نیاز برای یک طبیعت گردی نرمال هم حدودا ۳ کیلومتر است، که البته باز هم بستگی به توان بدنی‌ هرکس متفاوت است. برای تخمین درستش هم باید علاوه بر طول مسیر، شیب‌ها رو هم در نظر بگیرید.

 1. با مسیر آشنا شوید.

زمانی که مسیری را برای طبیعت‌گردی انتخاب می‌نید، نقشه ای از منطقه پیدا کنید. گزارشات موجود را مطالعه کنید. از منابع آنلاین استفاده کنید. اینکه نقطه شروع و پایان کجاست، درباره آن اطلاعات کسب کنید.

اگر راه اشتباهی رفتید حتما علامت بزنید، یا یادداشت کنید. می‌توانید باین کار محلی برای صرف ناهار انتخاب کنید،و با برنامه ریزی به آنجا برسید.

 1. آب و هوا را چک کنید.

نکات مهم دیگر طبیعت‌ گردی علاوه بر شناسایی مسیر، آگاه شدن از وضعیت آب‌و‌هوایی است. حتما چند ساعت قبل از شروع سفرتان، لباس‌های موردنیازتان را بردارید.

 1. حتما یک نفر آشنا را در جریان بگذارید که کجا می‌روید

اگر در طول سفر کسی همراهتان نیست، برنامه رو بدونید، که در زمان نگرانی بتوانید برای کمک اقدام کنید. در ضمن درنظرتان باشد که منظور از زمان نگرانی، چند ساعت بعد از زمانیست که قرار بوده مسیری را طی کنید. چون چند ساعت تاثیر می تواند دلایلی مثل پیاده‌روی آرام‌تر از حد معمول، مناظر دیدنی، یا شاید آسیب سطحی در پایتان داشته باشد.

طبیعت گردی

 1. لوازم ضروری که در طبیعت‌گردی نیاز دارید

از جمله این ملزومات سفر که البته در مسیرهای کوتاه تابستان پیشنهاد می‌شود، شامل موارد زیر است؛ البته قابل توجه باشد که برای طبیعت‌ گردی زمستانی طولانی، نیازمند لوازم بیشتری می‌باشید.

 • راهنمای سفر شامل نقشه و قطب‌نما
 • عینک آفتابی وکرم ضدآفتاب
 • لباس‌های اضافی
 • نور که میتونه شامل چراغ‌قوه و چراغ پیشانی است.
 • کیت کمک‌های اولیه
 • آتش شامل کبریت‌های ضدآب، فندک، شمع.
 • کیت تعمیر و ابزار
 • تغذیه شامل مواد غذایی اضافه
 • آب اضافه
 • پناهگاه اضطراری که شامل چادر مسافرتی، روکش چادر و کیسه زباله است.

شاید اولش دلهره آور باشد که چرا انقدر وسایل با خودتان باید ببرید. اما زمانی که در طبیعت‌گردی جا بیفتید، می‌بینید که زیاد هم بد نیست.

باز هم بسیاری از مواردی که می بینید نیاز است، برای رفتن به پیک‌نیک بسته بندی کنید.

 1. کفش و جوراب مناسب بپوشید

پادرد در طبیعت گردی تان کافیست،که تبدیل به یک خاطره ناخوشایند شود. کفش و جوراب مناسب حتما همراهتان باشد. منظور بوت یا چکمه های سنگین نیست، بلکه کفش‌های طبیعت‌گردی سبک و مناسب است. جوراب هم سعی کنید نخی تهیه کنید، در موارد زمستانی هم جوراب‌های پشمی مورد نیازند.

 1. لباس های مناسب فصل

حالا نوبت به لباس می‌رسد. از هر نوع لباس نخی دوری کنید. پارچه‌های نخی به آسانی رطوبت می‌گیرند، و به همان حالت می‌مانند. تا جایی که کلا احساس خیسی می‌کنید.

پس سعی کنید پارچه های با الیاف مصنوعی انتخاب کنید. برای اینکه براحتی با آب و هوا تنظیم شوید، لایه لایه لباس بپوشید. برای اینکه در صورت گرمی هوا آن را کم، در سرما لایه آن را بیشتر کنید.

در نهایت هم یک لایه بادگیر و یا گرم با خودتان به همراه داشته باشید.

 1. سبک سفر کندی

حواستان باشد که بسته بندی سبکی برای لوازمتان در نظر بگیرید.

 1. هیچ ردی از خودتان به جای نگذارید

منظور اینست که همانطور که در طبیعت قدم گذاشتید و بوده، همانطور هم آن را رها کنید. به هر حال طبیعت برای همه ست و هرکسی حق استفاده از آن را دارد. باید طوری از آن نگهداری کنید که فرد بعدی تجربه خوشایندی از این سفرش داشته باشد.

طبیعت را دوست داشته باشید.