علت استفاده از کلاه ایمنی در دوچرخه سواری چیست؟

کلاه ایمنی در دوچرخه سواری و ضرورت استفاده از آن

کلاه دوچرخه سواری یکی از اکسسوری های ضروری برای آن هاییست که دوچرخه دارند و به طور مرتب هم دوچرخه سواری می کنند.

این وسیله پرکاربرد برای ایمنی دوچرخه سوار و محافظت از آن ها در مقابل باد، باران و نورخورشید به کار می رود. اما با این حال بسیاری از دوچرخه سواران از استفاده کلاه ایمنی در حین دوچرخه سواری طفره می روند، مثل اینکه ماشین سوار شدید و کمربند ایمنی نبستید.

حالا علت تاکید بر  استفاده از کلاه ایمنی در دوچرخه سواری چیست؟

قبل از استفاده از هرگونه وسیله ای باید موارد ایمنی آن رعایت شود. وسایل ایمنی دوچرخه سواری شامل لباس مخصوص دوچرخه سواری، ساق بندها، کفش و کلاه است. شخصی که قصد دارد دوچرخه سواری کند باید این وسایل را به همراه داشته باشد.

چه زمانی کلاه دوچرخه سواری استفاده از آن ضرورت است؟

کلاه ایمنی در دوچرخه سواری

کلاه ایمنی برای افرادی ساخته شده که به شکل حرفه ای دوچرخه سواری می کنند. یا اینکه قصد یک دوچرخه سواری طولانی مدت در جاده های پرتردد را دارند. به طور کلی اگر قرار است در مکانی دوچرخه سواری کنید که کمترین احتمال خطر هست، باید از کلاه ایمنی باز استفاده کنید.

اگر هوا بارانی ست دوچرخه سوار برای جلوگیری از خیس شدن می تواند استفاده کند. یا اینکه اگر نور خورشید به طور مستقیم به صورت می تابد، می توان از این نوع کاسکت ها استفاده کرد تا نور از روی چشمان تان دور شود. زمان هایی هم که هوا گرم است با استفاده از کلاه فقط از گرمای زیاد و مستقیم به روی سر جلوگیری می کنید.

انتخاب درست کلاه دوچرخه سواری :

کلاه ایمنی در دوچرخه سواری

اول اینکه سایز و اندازه مشخصی برای کلاه نیست. هرشخصی باید کلاه خود را پیدا کند. کلاهی که خریداری می کنید باید روی وسط سر سوار شود، نه گوشه های سر. پس بهتر است بعد از گذاشتن کلاه گوشه های آن کمی بالاتر از گوش هایتان باشد نه خیلی زیاد. درضمن توجه داشته باشید که کلاهی که می خرید نه خیلی تنگ باشد و نه شل.

فواید استفاده از کلاه در دوچرخه سواری :

  • از آسیب های شدید مغزی جلوگیری می کند.
  • دیده شدن بیشتر دوچرخه سوار
  • حفاظت سر در برابر شرایط آب و هوایی سخت