آتش زنه
در طبیعت چطور می توانیم آتش درست کنیم؟

آتش زنه : راه حلی برای آتش درست کردن در طبیعت

آتش زنه یکی از پرکاربردترین تجهیزات سفر برای درست کردن آتش در مواقع ضروری می‌باشد. این وسیله کوچک و کم حجم می‌تواند در سفرهای طبیعت‌گردی، کوهنوردی، کمپینگ و شرایط بقا استفاده شود.

در سفرهای طبیعت‌محور خصوصا در شرایط پخت‌وپز اینکه بدانید چطور آتش درست کنید، بیشتر حس می‌شود. درست‌کردن آتش از مهمترین کارها در طبیعت‌گردی می‌باشد. چون با رساندن غذا و نوشیدنی گرم به بدن است که سوخت موردنیاز بدن تامین می‌شود.

فقط باید آتش که در طبیعت درست می‌کنید، تمام اصول احترام به طبیعت را رعایت کنید. ازاین جهت که کمترین آسیب را به اکوسیستم و ساکنان آن منطقه وارد کنید. با تمام این‌ها باز نیاز به آتش دارید؛ برای گرم‌کردن خود و یا تهیه نوشیدنی‌گرم و غذای گرم. پیشنهاد می‌کنیم یک آتش زنه برای اینکار تهیه کنید که در وقت‌تان هم برای ایجاد آتش صرفه‌جویی شود.

آتش زنه چیست؟

آتش زنه یا سنگ چخماق یکی از ابزار کاربردی برای مواقعیست که دسترسی به فندک و کبریت را کاهش می‌دهد. یک وسیله کاربردی ضدآب و قابل استفاده در سرمای شدید. به‌عبارتی بهترین ابزار برای کوهنوردان و طبیعتگردان در درست کردن آتش در طبیعت می‌باشد.

اگر هم که اجاق گاز سفری همراه داشته باشید، یا کباب‌پز برای سفرهای خانوادگی، این وسیله بسیار به کارتان می آید.

برای درست‌کردن‌آتش در طبیعت باید چند نکته ای را توجه داشته باشید :

تقریبا می‌توان گفت همه در طبیعت یا سفری که به طبیعت دارند، یا کوهنوردی می‌روند، سعی‌شان براین است که آتش بدون استفاده از کبریت یا فندک درست کنند. به این شکل که با مالش دوتکه چوب یا سنگ به یکدیگر در شرایطی که ندارید آتش زنه، استفاده می شود.

ولی باز تکرار می‌کنیم که حتما حواستان به طبیعت و محیط زیست باید باشد. و احترام به آن بگذارید.

مراحل آماده سازی برای آتش‌درست‌کردن :

آتش زنه

  • اول پیدا کردن محل مناسب

آتش را باید در محل مناسبی برپا کنید. هرمکانی برای تهیه آتش مناسب نیست. درضمن به دور از وزش باد باید آتش درست کنید. به دنبال مکانی باشید که نزدیک به منبع سوخت باشد.

  • دوم آماده سازی محل استقرارآتش

برای جلوگیری از آتش‌سوزی احتمالی باید محل استقرار آتش را پکسازی کنید. یک گودالی بزرگتر از ابعاد آتش حفر کنید تا شعله ها به چمن و علف های اطراف نرسد. برای جایگاه آتش تان می‌توانید از خاک و ماسه استفاده کنید.

  • سوم برای روشن‌کردن‌آتش، مواد لازم را جمع‌اوری کنید.

برای اینکار می تواند از چوب استفاده کنید. با شاخه‌های بزرگ فقط شروع نکنید. می‌توانید با برگ‌های خشک، برگ‌های سوزنی و شاخه‌های کوچک و پوست مرده و خشک درختان استفاده کنید. برگ‌های سوزنی سریع مشتعل می شوند و آتش دوام نمی‌آورد.

از آتش زنه چطور استفاده کنید؟

  • میله منیزیم را باز کنید. (همان آتش زنه)
  • باپشت چاقوی سفری تان مقداری از میله را بتراشید. تراشه‌ها را روی مواد سوختنی که جمع کردید، قراردهید. به مقدار کافی این تراشه ها را بریزید.
  • حالا با کشیدن سنگ چخماق روی آتش‌زنه آتشتان را روشن کنید.
  • شاخه‌های ریزی و متوسط را برای شعله ورکردن آتش اضافه کنید.
  • از نگهداری آتش از شاخه‌های بزرگتر استفاده کنید.
  • پس از پایان کار هم که اشاره کردیم آتش را خاموش کنید.